fbpx
Publikacje

Jak skutecznie pozbyć się wągrów?

Eksperci w dziedzinie leczenia skóry twierdzą, że nie powinno się wyciskać wągrów. Trądzik jest najbardziej częstym problemem w Stanach Zjednoczonych, który dotyczy ponad 50 mln ludzi co roku, według Amerykańskiej Akademii Dermatologii.

Młodzież i dojrzałe osoby są najbardziej narażeni na pojawienie się wągrów, ale u kogokolwiek w każdym wieku mogą się pojawić zaskórniki.

Zaskórniki są po prostu bardziej widoczne i rozległe u niektórych osób” – mówi certyfikowany dermatolog Adarsh ​​Vijay Mudgil, założyciel MUDGIL DERMATOLOGY w Nowym Jorku.

Co trzeba wiedzieć, aby skutecznie pozbyć się wągrów w domu lub w salonie kosmetycznym?

Pierwsza rzecz: Co to dokładnie jest?

Proste,  ale wągier – to zatkana pora martwą komórką naskórka i łojem – naturalnym sebum, wydzielanym przez gruczoły łojowe. Kiedy pory się zatykają tworzą się guzy, zwane zaskórnikami, mające czarny kolor wynikający z reakcji utlenienia sebum przy kontakcie z powietrzem.

Naukowcy nie są pewni przyczyn, dlaczego skóra niektórych ludzi jest bardziej podatna na pojawienie się zaskórników, ale sporo z nich twierdzi, że jest to kwestia genetycznych i hormonalnych zmian w organizmie. Według dermatologa Mudgila zaskórniki nie mają nic wspólnego z higieną.

Dermatolodzy nie zalecają wyciskania zaskórników w domu, ponieważ pory mogą ulec zakażeniu. Objawy infekcji obejmują zaczerwienienie, tkliwość i ból w miejscu zaskórnika. „To jest jak idealna burza” – mówi Sapna Palep , dyplomowany dermatolog i założyciel SPRING STREET DERMATOLOGY w Nowym Jorku. „Jeśli zaskórnik zostanie jeszcze bardziej zatkany, może wywołać reakcję zapalną. Reakcja zapalna może prowadzić do krost i cyst. A cysty mogą przekształcić się w ropnie, jeśli będzie tak źle”.

Jeśli chcesz przede wszystkim zapobiec powstawaniu zaskórników, jedną szybką sztuczką jest przewracanie poduszki z nocy na noc i częste pranie poszewek. „Wydaje się to takie proste, przecież nie chcesz spać na oleju z poprzedniej nocy” – mówi Palep.

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, kolejna świetna wskazówka polega na stosowaniu wyłącznie produktów do makijażu, ochrony przeciwsłonecznej i produktów do pielęgnacji skóry oznaczonych jako „non-comedogenic”, co oznacza, że nie zatykają porów. Podczas ćwiczeń należy wycierać pot ze skóry za pomocą czystego ręcznika. Także warto unikać udostępniania pędzli do makijażu innym osobom.

Jeśli próbowałeś to wszystko i nadal nie osiągasz oczekiwanych rezultatów, zdecydowanie powinieneś wtedy udać się do dermatologa” – mówi Palep.

Jeśli twoje domowe środki na zaskórniki  po prostu nie działają, dermatolodzy mają wiele „narzędzi”, które pomagają leczyć i zapobiegać zaskórnikom, a niektóre sprawiają, że terapie w domu są bardziej skuteczne. „Każdy, kto ma skłonność do wągrów powinien stosować retinoid na receptę, który rozluźnia zawartość zaskórnika” – mówi Mudgil. „To pozwala produktom takim jak plastry na trądzik rzeczywiście wydobyć zawartość zaskórnika”.

„Retinoidy na receptę pomagają zmniejszyć produkcję sebum”, wyjaśnia Palep. „Warto zauważyć, że niektóre dostępne bez recepty produkty retinoidowe mogą faktycznie pogorszyć stan cery, w zależności od innych dodanych składników.”

Kwasy Alfa-hydroksylowe, w tym kwas glikolowy i kwas salicylowy, mogą również leczyć zaskórniki poprzez wypłukiwanie porów i usuwanie sebum. Kwasy pomagają również kontrolować sebum i zapobiegać powstawaniu zaskórników.

Dermatolodzy mogą również usuwać zaskórniki za pomocą metalowego narzędzia z pętlą na jednym końcu.„HydraFacial to dobra metoda leczenia trądziku w salonie kosmetycznym” – mówi Palep. Zabieg wykorzystuje delikatne urządzenie, które oczyszcza i nawilża skórę, jednocześnie usuwając zanieczyszczenia, takie jak zaskórniki, z porów. „Jest to rodzaj ręcznej ekstrakcji, ale przypomina to zaawansowaną technologicznie maszynę, która robi to we właściwy sposób, w przeciwieństwie do kogoś, kto atakuje cię paznokciami” – mówi Palep.

Źródło, zdjęcie: parade.com

Autorka: ERICA SWEENEY

, ,
Poprzedni wpis
Borykasz się z trądzikiem? Masz rozszerzone, zanieczyszczone pory? Ten zabieg jest dla Ciebie!
Następny wpis
Hydrafacial – to głębokie oczyszczenie skóry
Menu

Szanowni Państwo!

Strona hydrafacial.pl zawiera treści przeznaczone dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie medyczne oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami sklepu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przechodząc do witryny hydrafacial.pl oświadczam, że jestem świadomy/świadoma, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzącej działalności godpodarczej.