fbpx
Publikacje

Jaki wpływ palenie ma na Twoją skórę?

Zastanawiając się nad tym pytaniem, większość z nas prawdopodobnie myśli o zmarszczkach i nie bez powodu.

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że skóra palaczy starzeje się o wiele szybciej niż skóra osób niepalących. 

Osoby uzależnione od nikotyny mają znacznie więcej zmarszczek od osób niepalących. Wieloletni nałogowi palacze często mają obwisłą skórę na policzkach oraz worki pod oczami.

Oto kilka powodów, aby się zastanowić o rzucaniu palenia papierosów:

  • nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry, co osłabia dopływ krwi do skóry i w konsekwencji jej zaopatrzenie w tlen, a także ważne składniki odżywcze;
  •  nikotyna oraz liczne substancje chemiczne występujące w dymie tytoniowym niszczą kolagen i elastynę, nadające skórze siłę i elastyczność. Do powstawania zmarszczek na twarzy przyczynia się też regularne podgrzewanie skóry przez palące się papierosy, a nawet mimika twarzy podczas palenia;
  • 10 lat regularnego palenia wystarczy do tego, żeby skóra zaczęła się starzeć szybciej;

Najczęściej u osób palących występują 2 formy zmarszczek wskutek złego nawyku:

  1. “Zmarszczki palacza” – to pionowe zmarszczki wokół ust, które powstają od zaciśniętych warg podczas palenia.
  2. “Kurze łapki” – zmarszczki, które powstają na zewnętrznych krawędziach oczu od mrużenia w celu uniknięcia dymu.

Uszkodzenia skóry związane z paleniem mogą powodować zwiotczenie skóry w innych częściach ciała. W szczególności piersie i ramiona są często dotknięte utratą elastyczności skóry w wyniku palenia.

Nie należy unikać pytania ryzyka zachorowań wskutek palenia. 

Łuszczyca to choroba skóry, która powoduje swędzące, czerwone, łuszczące się plamy. Stres może to wywołać, ale palenie jest również czynnikiem ryzyka.

Lekarze uważają, że łącznikiem między łuszczycą a paleniem może być nikotyna w papierosach. Nikotyna wpływa na układ odpornościowy, stany zapalne skóry i wzrost komórek skóry, z których wszystkie mogą przyczyniać się do rozwoju łuszczycy. 

Odcień skóry palaczy może być nierówny, przechodzący w pomarańczowy lub szary odcień. Brak tlenu w komórkach skóry bez wątpienia odgrywa rolę w tym, dlaczego tak się dzieje, wraz z negatywnymi skutkami wielu innych substancji chemicznych zawartych w tytoniu. Dym papierosowy zawiera ponad 7 000 substancji chemicznych, w tym 250 trujących i 70 wywołujących raka.

Jakich ulepszeń skóry możesz się spodziewać po rzuceniu palenia?

Powrót normalnego przepływu krwi do komórek skóry zapewni tlen i składniki odżywcze tam, gdzie potrzebują, a Twoja skóra znów zacznie wyglądać zdrowo. Pomoże w tym produkcja kolagenu i elastyny.

Ryzyko wystąpienia chorób, które mogą mieć wpływ na skórę, również zmniejszy się po rzuceniu palenia.

Zmarszczki, które powstały, mogą nie zniknąć całkowicie, ale zawsze masz możliwość zapisać się na serię zabiegów HydraFacial, aby pomóc swojej skórze szybciej wrócić do zdrowej formy.

Źródło: verywellmind.com

, , , , , , , ,
Poprzedni wpis
Problemy skórne w ciąży
Następny wpis
HydraFacial rozszerza współpracę z Circadia
Menu

Szanowni Państwo!

Strona hydrafacial.pl zawiera treści przeznaczone dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie medyczne oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami sklepu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przechodząc do witryny hydrafacial.pl oświadczam, że jestem świadomy/świadoma, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzącej działalności godpodarczej.