fbpx
Publikacje

Moje przygody z przebarwieniami i ich leczeniem

Spędziłam ostatnie lato na dworze tyle, ile mogłam – zanurzając się w tej cudownej witaminie D. Regularne spacery po okolicy, biegi i małe wycieczki na plażę z dziećmi.

Jasne, nanosiłam SPF regularnie, ale w październiku na mojej skórze pojawiły się przebarwienia. Wyglądały jak oszalałe piegi. Nie ma problemu, pomyślałam. Po prostu udam się do mojej zaufanej kosmetyczki, żeby usunęła je laserowo. O to chodzi w tym całym Fraxel i CO2 hoopla, prawda? Właściwie to źle – według mojego osobistego dermatologa, MD Dendy Engelman.

Pewnie słyszeliście wszystkie te wspaniałe historie o laserach Fraxel i CO2? Urządzenia ogrzewają skórę i wywołują stan zapalny, który może popchnąć melanocyty (komórki wytwarzające pigment) i spowodować dalsze przyciemnienie skóry. Nawet delikatniejsze lasery, takie jak Clear & Brilliant, które są uważane za bezpieczne dla skóry o różnym kolorze, nie są aż tak pomocne. „Nie zobaczysz zbyt dużą różnicę po zabiegu” – mówi moja zaufana dermatolog dr Engelman. „Musiałabyś też chodzić na te zabiegi wiele razy, żeby zobaczyć jakieś wyniki”. Więc co działa? Oto, co odkryłam.

IPL

Zabiegi IPL (intensywne pulsujące światło) – czyli fotofacial, którymi zachwycają się moje koleżanki – są specjalnie zaprojektowane do zwalczania przebarwień. IPL zyskał popularność w Azji w ostatnich latach. Ale nadal istnieje ryzyko uzyskania jeszcze większej hiperpigmentacji po zabiegu. „Zawsze jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak – a ja bardzo boję się ryzyka” – mówi dr Woolery-Lloyd. Chociaż zwykle unika tego w swojej praktyce, przyznaje, że nie ma wielu innych metod leczenia na bazie światła, które mogłyby szybko usunąć przebarwienia.

Spróbowałam, ale okazało się, że moje przebarwienia wymagają serii z trzech zabiegów, aby zobaczyć różnicę, ale to normalne, mówi ekspert dr Arash Akhavan, dermatolog z Manhattanu. Wymaga wielu wizyt u kosmetologa, co oznacza, że ​​jest drogie. „Aby zapewnić bezpieczeństwo dla skóry, stosowane będą obniżone ustawienia, co będzie wymagało większej liczby zabiegów, aby osiągnąć dobre rezultaty” – wyjaśnia. „Ważne jest, aby wytłumaczyć to pacjentom od samego początku, aby ustalić realistyczne oczekiwania”.

Niektórzy lekarze nadal obawiają się stosowania większości zabiegów laserowych i świetlnych dla skór o różnym kolorycie. Na przykład pani dr Woolery-Lloyd mówi, że widziała przypadki, w których laser powodował rozjaśnienie skóry wokół leczonego obszaru. Zdecydowanie nie taki wygląd, o którym mi chodzi.

Microneedling

Inną opcją do zwalczania przebarwień jest mikroigłowanie, w którym za pomocą urządzenia tworzy się małe ukłucia w skórze. Obecnie jest bardziej znany ze swojej zdolności do poprawiania tekstury skóry; jednak dr Akhavan mówi, że używa tej techniki do rozbijania pewnych typów plam pigmentowych na skórze o różnych typach. Mechanizm zanikania pigmentacji jest nieco wątpliwy: prawda jest taka, że ​​zabiegi mikroigłowe tak naprawdę skupiają się tylko na teksturze, więc nie jest do końca jasne, czy rzeczywiście rozbijają również pigment tych plam. Niektórzy doktorzy mają skłonność do takiego myślenia, jak dr Akhavan, ale prawie wszyscy lekarze uważają, że ta metoda jest bardzo ograniczona. Profesjonaliści mówią, że tworząc małe mikrokanaliki w skórze, zastosowane po nim składniki rozjaśniające mogą wniknąć głębiej w cerę i działać na obszary przebarwień. Dr Woolery-Lloyd zauważyła, że ​​koledzy z jej kliniki próbowali tego zabiegu w celu zwalczania przebarwień, ale zauważyła, że ​​jest to przede wszystkim sposób przeznaczony do zwalczania blizn, a nie pigmentacji.

Peelingi

Istnieje wiele rodzajów peelingów medycznych i zabiegów na bazie kwasów, które mogą pomóc w problemach z pigmentacją. Jednym z tych, który mi się spodobał, był HydraFacial, który jest dostępny w gabinetach kosmetycznych, klinikach i spa.Urządzenie jest przeznaczone do delikatnego odkurzania martwych komórek skóry i sebum, które mogą zatykać pory, jednocześnie wciskając składniki aktywne w skórę. Mój kosmetolog dodał do standardowego zabiegu mieszankę kwasów glikolowego i salicylowego (GlySal peel), które mogą rozjaśnić i wygładzić skórę, mówi dr Jared Jagdeo, dermatolog i dyrektor medyczny Ever / Body, spa w Nowym Jorku.

Dr Jagdeo sugeruje serię z pięciu zabiegów HydraFacial raz na miesiąc. Twój kosmetolog może spersonalizować zabiegi za pomocą „wzmacniających” serum zawierających alfa arbutynę, witaminę C i ekstrakt z mącznicy lekarskiej, aby pomóc pozbyć się pigmentacji. „Britenol to serum wzmacniające, które pomaga zminimalizować pojawianie się przebarwień, wyrównuje koloryt skóry, zapobiega tworzeniu się nowych pigmentacji i przywraca nawilżenie skórze”.

W końcu znalazłam zabieg, odpowiadający moim oczekiwaniom – lojalna cena, bezpieczeństwo, skuteczność i komfort. Hydrafacial zapełnił wszystko, o czym marzyłam. Ważne jest to, aby Twój kosmetolog dobrał Ci środki do pielęgnacji domowej, odpowiednie dla Twojego typu skóry, które jeszcze bardziej podniosą wyniki zabiegu Hydrafacial między kolejnymi wizytami.

Źródło: wellandgood.com

, , , , , , , , , ,
Poprzedni wpis
5 powodów dla których młodzież powinna zapisać się na zabieg HydraFacial
Następny wpis
Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego (HEV) emitowanego przez gadżety?
Menu