fbpx
Publikacje

Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego (HEV) emitowanego przez gadżety?

Emitowane przez słońce, cyfrowe ekrany, a nawet oświetlenie wewnętrzne, niebieskie światło (znane również jako High Energy Visible Light) jest najbardziej powszechnym ze wszystkich promieni.Zmiana stylu życia większości ludzi jest spowodowana pandemią i oznacza to, że spędzamy więcej czasu przed ekranami niż kiedykolwiek wcześniej, i chociaż promienie UVA / UVB od dawna uważano za winowajców przedwczesnego starzenia się skóry, nowe badania (i produkty) zajmują się teraz tymi, które są również emitowane przez nasze urządzenia elektroniczne.

Ale są i pozytywne efekty niebieskiego światła, takie jak poprawa nastroju i funkcji poznawczych, a także redukcja trądziku, gdy jest stosowany w warunkach klinicznych, ale czasem ekspozycja światła niebieskiego może również skutkować utratą nawilżenia i elastyczności skóry, produkcją wolnych rodników, a także pigmentacją. „Większość dotychczasowych badań nad niebieskim światłem pochodzi ze światła słonecznego i nie wiemy wystarczająco dużo o niebieskim świetle z urządzeń. Jednak wszyscy coraz częściej korzystamy z naszych urządzeń, a teraz, gdy tak wiele osób pracuje w domu i uczy się zdalnie,ekspozycja światła na nas stale rośnie ”- mówi dermatolog dr Nazanin Saedi.

 

60% ludzi spędza ponad 6 godzin przed ekranem, przy czym tydzień pracy przy komputerze odpowiada 25 minutom niezabezpieczonej ekspozycji na słońce w ciągu dnia. Największym źródłem niebieskiego światła nie są właściwie nasze ekrany, ale słońce.

Jednak czas spędzany przed ekranem kumuluje się, a większość konsumentów wcześniej mniej pilnie dbała o ochronę przeciwsłoneczną w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Niebieskie światło ma długość fali 380-500 nanometrów, UVA 315-400 nm i UVB 280-315 nm, co oznacza, że w przeciwieństwie do swoich odpowiedników UV,  przenika ono aż do warstwy podskórnej skóry.

 

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Estée Lauder Companies, zwiększona ekspozycja na światło niebieskie zwiększa poziomu stresu i stanu zapalnego a nawet skutkuje zaburzeniem rytmu okołodobowego – nie tylko w naszych ciałach, ale także w naszych komórkach skóry, spowalniając ich tempo samoodnawiania. Badania przeprowadzone przez OSU College of Science wykazały, że muchy wystawione na działanie niebieskiego światła LED przez 12 godzin dziennie miały uszkodzenia komórek siatkówki i neuronów mózgu. Chociaż nie ma żadnych wyników sugerujących, że skutki te mają bezpośrednie przełożenie na ludzkość, eksperci od dawna ostrzegają przed szkodliwym wpływem długotrwałego i nadmiernego niebieskiego światła na zdrowie oczu.

W branży kosmetycznej udowodniono, że mineralne środki ochronne, tlenek cynku, tlenek żelaza i dwutlenek tytanu, a także przeciwutleniacze, takie jak witamina C, B6 i niacynamid, wspomagają skórę dotkniętą niebieskim światłem. Dyrektor operacyjny firmy Solésence, producenta środków przeciwsłonecznych i kosmetyków do pielęgnacji skóry, Kevin Cureton, również wskazuje na składniki pochodzenia roślinnego, takie jak luteina i rutyna, jako inną formę ochrony przed szkodliwym działaniem światła. „Jedną z zalet tlenku cynku jest to, że  działa on w świetle UVA, UVB i świetle niebieskim”.

, , , , , , , , , , , , ,
Poprzedni wpis
Moje przygody z przebarwieniami i ich leczeniem
Następny wpis
Leczenie blizn potrądzikowych
Menu

Szanowni Państwo!

Strona hydrafacial.pl zawiera treści przeznaczone dla profesjonalistów, osób posiadających wykształcenie medyczne oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych produktami sklepu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przechodząc do witryny hydrafacial.pl oświadczam, że jestem świadomy/świadoma, że treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne, lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzącej działalności godpodarczej.