fbpx
Publikacje

Dlaczego Twoja skóra ma nierówną teksturę i jak ją wygładzić?

Kiedy nakładasz korektor lub podkład zauważasz na swojej skórze zatkane pory i przebarwienia? Możesz wygładzić teksturę skóry i zniwelować przebarwienia oraz zaskórniki. Przeczytaj, jak możesz to zrobić w tym artykule.

Jak wygląda nierówna tekstura skóry?

Tekstura skóry może zawierać guzki, rozszerzone pory, przebarwienia oraz zwykle idzie ona w parze z nierównym odcieniem skóry. Nierówna tekstura skóry jest wynikiem spowolnionego zrzucania martwych komórek skóry, zwykle z powodu naturalnego starzenia. Twoja tekstura skóry może być również wyboista i gruba z powodu łuszczycy, kontaktowego zapalenia skóry, rogowacenia mieszkowego, a nawet blizn potrądzikowych. I, co nie mniej ważne, źródłem takiejj tekstury może być słońce – tj. winowajca większości problemów skórnych i nie bez powodu.

Wiesz już, jak ekspozycja na słońce może zepsuć koloryt Twojej skóry (piegi, melasma, przebarwienia itp.), ale to samo można również powiedzieć o jego wpływie na strukturę skóry. Jak wyjaśniają dermatolodzy, promienie UVB powodują przedwczesną śmierć żywych komórek skóry, co może prowadzić do zwiększonej szorstkości skóry, podczas gdy promienie UVA zwiększają produkcję pigmentu, który nadaje skórze ogólną cętkowaną teksturę i nierówny koloryt.

Jak pozbyć się tego problemu i wyrównać koloryt skóry?

Poniżej kilka sposobów na pielęgnację domową:

  1. Złuszczaj skórę kwasem glikolowym

Złuszczanie twarzy to bardzo ważny krok w osiągnięciu i utrzymaniu optymalnej tekstury skóry. Używaj tylko chemicznych peelingów ( kwasy i peelingi w niskich dawkach. Dermatolodzy podkreślają, że nadmierne złuszczanie może powodować podrażnienia i wysuszać skórę, więc zaczynając od jednego domowego peelingu (takiego jak 10-procentowe serum z kwasem glikolowym lub jedna z poniższych opcji) po prostu najlepiej jeden raz w tygodniu.

  1. Użyj kwasu salicylowego, jeśli masz skłonność do trądziku

Łagodne złuszczanie, nawet latem, ma kluczowe znaczenie dla nierównej tekstury skóry, a jeśli masz skłonność do trądziku, zalecamy złuszczanie kwasem salicylowym, aby pomóc odblokować zatkane pory i zaskórniki, które mogą sprawiać, że Twoje pory wyglądają na większe.

  1. Zmiękcz skórę kwasem mlekowym

Jeśli Twoja skóra jest jednocześnie suchą skórą, zmiękcz ją odrobiną kwasu mlekowego. Ten delikatny kwas złuszczający jest najbardziej nawilżającym z chemicznych środków złuszczających z rodziny alfa-hydroksykwasów (AHA), dzięki czemu możesz nawadniać ją podczas złuszczania martwego naskórka.

  1. Retinoidy

Retinoidy mogą nie tylko przyspieszyć obrót komórkowy, zapewniając gładszą, jaśniejszą skórę, ale także mogą zwiększyć produkcję kolagenu. Jeśli nie masz doświadczenia z retinoidami, stopniowo wprowadzaj je do swojej codziennej pielęgnacji, stosuj je masując opuszkami palców nawilżoną skórę raz w tygodniu przez tydzień, potem dwa razy na tydzień przez dwa tygodnie, a potem trzy razy na tydzień przez trzy tygodnie, aż będziesz nakładać je co drugą noc bez wysuszenia i podrażnienia skóry.

  1. Nanoś krem z filtrem codziennie

Noszenie SPF o szerokim spektrum działania bardzo pomoże w zapobieganiu wszystkim uszkodzeniom powodowanym przez promieniowanie UV, które przyczynia się do nierównej tekstury skóry, którą omówiliśmy wcześniej. Obiecujesz nie wychodzić z domu bez kremu z filtrem na twarzy?

  1. Uzyskaj głębsze złuszczanie za pomocą domowego peelingu

Kolejny nasz topowy produkt: domowy peeling glikolowy. W porównaniu z serum z kwasem glikolowym, domowa wersja peelingu do twarzy wykorzystuje ten sam składnik w wyższym stężeniu (ale wiesz, nadal bezpieczny dla Ciebie) w celu uzyskania lepszych rezultatów.

  1. Ostrożnie używaj domowego urządzenia do dermarollingu

Dermarolling to zabieg wykonywany w domu/w gabinecie, który polega na tworzeniu drobnych nakłuć w skórze za pomocą wałka pokrytego igłą, aby pomóc uzyskać nowszą, gładszą i jaśniejszą skórę. Najlepiej pozostawić to profesjonalistom, aby poprawić strukturę skóry i wchłanianie serum do twarzy. Lepsze wchłanianie = lepsze wyniki.

Jaki jest najlepszy zabieg na poprawę tekstury skóry?

Cóż, to zależy od przyczyny nierównej tekstury skóry. Gdy problemy z teksturą są spowodowane nagromadzeniem martwych komórek, zalecamy zabiegi w gabinecie, takie jak HydraFacial (delikatny zabieg, który złuszcza skórę, wyciąga zanieczyszczenia i nawilża skórę), profesjonalny peeling z kwasem glikolowym (bardziej skuteczny niż domowy) lub peeling z kwasem salicylowym.

Źródło: cosmopolitan.com

, , , , , ,
Poprzedni wpis
Pielęgnacja twarzy w domu
Następny wpis
Jesienna pielęgnacja skóry
Menu